Заміна тормозних колодок на авто: правила та поради

Гальмівна система автомобіля є однією з основних. Від її стану, справності залежить безпека експлуатації транспортного засобу, технічні можливості керування. Однією з найважливіших частин системи є гальмівні колодки. Вони піддаються найбільш інтенсивному впливу, і найчастіше виходять із ладу. Щоб провести заміну, варто відвідати офіційний сайт запчастин, і вибрати найкращий варіант.

Правила заміни

Змінюють деталі після їх зношування, коли стирається фрикційний шар. Якщо він менший за товщину в 3 мм, то колодку потрібно встановлювати нову, наклепка старої не проводиться.

Однак контролювати стан деталей постійно неможливо, тому оцінка здійснюється виходячи з непрямих показників:

  1. Пробіг автомобіля та умови його експлуатації, особливо враховується частота та сила гальмування. Тут діапазон може бути широким і складатиме від 20 тисяч кілометрів до 60 тисяч.
  2. Для вантажівок використовується нижня межа, для машин, що експлуатуються у невеликих містах або на трасах – верхня.
  3. Манера водіння водія, як інтенсивно використовуються колодки, різкість процесу гальмування.
  4. Маса машини разом із вантажем. Чим вона вища, тим більша інерція і потрібно більше зусиль при зупинці чи уповільненні руху автомобіля.

У більшості сучасних моделей колодки забезпечуються датчиком, і система керування сигналізує водію про знос.

Проводити заміну колодок потрібно на аналогічні варіанти, що підходять для конкретної гальмівної системи та моделі автомобіля.

Поради

Щосезону проводиться заміна покришок. Під час проведення цієї процедури рекомендується очищати колодки, проводити огляд стану з метою визначення зносу. Також варто враховувати динаміку змін, щоб розуміти, коли буде потрібно заміну колодок.

При заміні колодок варто визначити рівень гальмівної рідини, її стан, при необхідності поповнити або замінити. Встановлення нових деталей вимагає точного припасування, щоб водій використовував звичні методи гальмування, інакше процес може спровокувати ДТП або інші неприємності.

Для заміни краще вибирати нові колодки, але не наклепані. Різниця у вартості буде невеликою, але якість суттєво різниться.

Після процедури заміни та регулювання гальм варто провести пробний пробіг з різними варіантами гальмування.

Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *